Всесвітній метеорологічний день

Всесвітній метеорологічний день – професійне свято метеорологів усіх країн.

       Всесвітній день метеорології заснований Всесвітньою метеорологічною федерацією (ВМО) і відзначається з 1961 року для підвищення обізнаності широкої громадськості в усіх країнах світу щодо діяльності Національних гідрометеорологічних служб, а також задля поглиблення розуміння значущості такої праці. Сама ВМО була заснована в 1950 році як компетентний орган ООН з питань спостереження за станом атмосфери Землі та її взаємодією з океанами. До складу ВМО входить 191 країна, зокрема й Україна, яка представлена Українським Гідрометцентром.

       Всесвітня метеорологічна організація займається питаннями погоди, клімату і води, адже небезпеки від них становить майже 90% від загального числа природних катаклізмів. Зусиллями своїх членів ВМО забезпечує прогнози і ранні попередження про подібні небезпеки, аби сприяти запобіганню і пом’якшенню наслідків від лих, порятунку життів людей, а також зменшенню масштабів шкоди майну і навколишньому середовищу за рахунок більш ефективного управління ризиками.

       Погода є актуальною темою в побутових розмовах. Вона часто впливає на настрій, самопочуття, здійснення наших планів. Без праці та професіоналізму гідрометеорологів неможлива злагоджена робота авіації, дорожнього транспорту, міського господарства, підприємств промисловості.

Найпоширеніша тема в побутових розмовах – тема погоди. Ми залежимо від погодних умов, орієнтуючись на них, ми вибираємо, як одягнутися, як краще організувати день, крім того, погода часто впливає на наш настрій, а у деяких людей навіть на самопочуття. Зрозуміло, що людство з давніх часів цікавиться погодою і способами передбачити її.

У давнину у людей не було інших способів пояснення механізмів природних явищ крім як божественного втручання. Перша праця про погоду, а точніше, про різні атмосферні явища, відноситься до 4 століття до н. е. і належить перу Аристотеля. Сучасні наукові риси метеорологія придбала в 17 столітті, коли стали відомі основи фізичної науки. В цей час почали проводитися перші інструментальні спостереження за станом погоди в декількох місцях Європи, з’явилися теорії про суть явищ мусонів і пасатів. До середини XIX ст. були побудовані державні станції, об’єднані в мережі і з’явилася галузь метеорології під назвою «синоптична метеорологія».

      Кожен рік цей день святкують під певним девізом «Погода, клімат і вода в інформаційну еру» з 2016 році, приділяючи особливу увагу до конкретної та актуальної на той момент теми. Мета – акцентувати важливість метеорології і метеорологічної служби для забезпечення добробуту населення.